AJÁNLAT
hunter vadkamera
faragott trófeaalátétek
belfoldivadaszat.hu
Láttad már?
Tartalom
Bejelentkezés
Magyar Vadász

vadászokVADÁSZOK:
- regisztrált felhasználó:
 22330
- utolsóként regisztrált:
 Csurilla Gergely

ajánlóAjánld a portált

meghívóHívj meg másokat

hirdetésfeladás
Kiemelt üzleti hirdetők
Bundik vádászbútor trófeaalátét webáruház Belledeko üveg Hubertus vadászatszervező Molnár vadászbolt Dávid fafaragás Hunter vadkamerák
HÍREK, AKTUALITÁSOK - Minden, ami fontos egy helyen! + KÜLDJ HÍREKET

Téli fészekleltár

szakmai hír | 2016-11-28. 19:36 | 5Xfotó

A fák levetették idei lombkoronájukat, így láthatóvá vált a levelek rejtekében eddig megbúvó madárfészkek sokasága. Most igazán érdemes a természetben kirándulva megfigyelni, hogy milyen madarak költöttek – esetleg- észrevétlenül a környezetünkben.

Elég a kertünkben vagy az utcánkban végigkémlelni a fák, bokrok üres ágai között, s máris számos jellegzetes madár „építményt” fedezhetünk föl rajtuk. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei is ebben az évszakban végzik a területbejárásokat, melyek során regisztrálni lehet az adott területre vonatkozó fészkelési adatokat, ezáltal pedig az előforduló költő fajokat. Saját környezetünkben is lehetőségünk van rá, hogy alaposan szemügyre vegyük ezeket a kézenfekvő madárnyomokat, esetleg fel is jegyezzük őket. Ha megőrizzük megfigyeléseinket, több év fészkelési adatait is összehasonlíthatjuk, melyből sok érdekes következtetés vonható le.

A fészkek igen sokfélék lehetnek, de legtöbbjüket –legyen az bármilyen művészi kivitelezésű is-, csupán egyetlen szezonra építik a madarak. A költés befejeztével elhagyják azokat és a következő évben újat készítenek. Teszik mindezt ösztönösen azért, mert a fiókanevelést követően egy-egy madárfészek hemzseg a parazitáktól, élősködőktől, ahol már nem volna szerencsés a következő évi tojásokat kikölteni. Másrészt pedig a madárfészkek egy jórésze a téli, zord időjárásban megsemmisül. Léteznek költőhelyükhöz hű madárfajok, akik minden évben visszajárnak az általuk megszokott fészkelő helyre, mások, pedig mindig új területet azaz „revírt” foglalnak maguknak, s ott fognak fészkelésbe. A meglévő fészkek sem mindig mennek azonban veszendőbe, mert számos madárfaj évről-évre renoválva használhatja őket. Ilyen például a jól ismert gólyafészek, melynek súlya az évenkénti helyreállításnak, a gólyák által odahordott gallyaknak köszönhetően akár több mázsát is nyomhat. A molnár- és a füsti fecskék is szívesen csinosítják és takarítják az előző esztendőben fáradságos munkával épült sárfészkeiket. Megint mások, mint például a sólymok, a vércsék vagy baglyok, akik nem tudnak saját fészket építeni, más madarakét is szívesen használatba veszik. Így a fészek jellege nem minden esetben teszi bizonyossá, annak azévi használóját.

Lakókörnyezetünk fáin találkozhatunk például gerlefészkekkel, melyeket építésük hanyagságáról ismerhetünk meg leginkább. Hiszen a gyakoribb balkáni gerle vagy az örvös galamb is igen ügyetlen fészeképítő, csupán néhány ágacskát pakol egymásra. Szintén számottevően vannak jelen a fekete- és az énekes rigók, akik a sűrűbb bokrok, fák ágvilláiban készítik száraz fűszálakból, vékony gallyakból szőtt, szabályos, öblös, csészeszerű, gazdagon bélelt fészküket. Az énekes rigó sárral ki is tapasztja annak belsejét. A tengelicek parányi, puha növényi részekkel, pitypanggal, nyárfapihével bélelt, szabályos kör alakú, szépen szövött fészkei, kisebb, hármas ágak villáin lelhetőek fel.

A településektől távolabb lévő fasorok, ligetek, erdők fészkelői például a varjak és a szarkák, akik ügyes építők és közepes méretű gallyakból alkotják meg fészkeiket. A szarkák még fedelet is készítenek a tetejére. Legfőképpen folyópart menti füzesekben válnak ez időtájt láthatóvá a függőcinegék nyárfapihéből, finom növényi szálakból mesterien megszőtt, különleges, csepp formájú, lecsüngő ágakra erősített költőalkalmatosságai. A függőcinege fészeknek még folyosója is van. De hiába a mesteri alkotás, ezt is csupán egyetlen szezonban használják készítői.

A puha- vagy az öreg, korhadt fák törzsein is van mit keresgélni, hiszen rengeteg odú is láthatóvá válik ilyenkor. Míg a kisebb termetű fakopáncsfélék szabályos, kör alakú bejáratot készítenek, addig a nagyobb testű fekete harkályra inkább a valamivel méretesebb, ovális alakzat a jellemző. Az odúkat, másodlagosan számtalan madár használja. Leggyakrabban seregélyek, cinegék veszik birtokba őket. Hogy az év folyamán lakott volt-e az adott odú, azt bejárata kopottsága, „kijártsága” hamar elárulja. S természetesen akad igazi kakukktojás is a fészkek sorában, hiszen a fürge, kisemlős, a vörös mókus is készít termetes méretű gally fészket, mely első ránézésre madárfészeknek tűnhet, ám alapos szemlélés után, gömb formája és a fészek bejáratának alsó helyzete hamar elárulja, hogy jellegzetes mókusfészekről van szó. Az állati építmények igen különleges képességekről árulkodnak, érdemes megfigyelésükre időt szánni, s ezáltal is jobban megismerni az egyes fajokat.

Kapcsolódó galériában 5 db fotó. Nagyításhoz klikk a képre.



Kapcsolódó hírek:


Forrás: KMNP | Küldte: Szerkesztőség

Oszd meg ezt a cikket! Köszönjük!


megosztás e-mailben

MENÜPONTOK

Főmenű:

Címlap

Regisztráció

Bejelentkezés

Hirdetés/adatlap feltöltés

Reklám lehetőségek

Ügyfélszolgálat


Információs menüpontok:

Magyar Vadász® Vadászportál használata

Tartalom feltöltése a portálra

Magáncélú hirdetőknek hirdetéskiemelés

Magyar Vadász® Médiaajánlat

Felhasználási feltételek

Impresszum

Jogi nyilatkozat

TARTALOM:

Vadászapró hirdetések

Hírek, aktualitások

VADÁSZAT 2024

Vadászboltok

Vadásztársaságok

Vadászatszervezők

Vadászoknak ajánljuk

Vadászkutya kennelek

Terepjáró kereskedők

Vadász fotók

Vadász történetek

Trófeaszemle

Vadétel receptek

Vadász InfoTár

Tartalom feltöltése a portálra:

Vadászapró feladása

Vadász hír beküldése

Vadászati ajánlat feltöltése

Vadászbolt feltöltése

Vadásztársaság feltöltése

Vadászatszervező feltöltése

Vadászoknak ajánljuk feltöltése

Vadászkutya tenyésztő feltöltése

Terepjáró kereskedés feltöltése

Vadász fotó feltöltése

Vadász történet feltöltése

Vadász trófea feltöltése

Vadétel recept feltöltése

ÜZLETI HIRDETŐKNEK AJÁNLJUK

Magyar Vadász® Vadászportál

A Magyar Vadász Magyarország vadászportálja, amely 100 százalékban magyar kézben lévő független portál. Online már 2007 óta, folyamatos piaci jelenléttel. Hazai-és külföldi ismertségű, jó hírnevű, népszerű vadászportál, folyamatosan bővülő és széles tartalomkínálattal, amely teljesen ingyenesen elérhető, minőségi tartalom. 0-24 órás online ügyfélszolgálattal működő portál.

Reklámoznál a vadászoknak?

Ingyenes és fizetős reklámlehetőségeket kínálunk üzleti hirdetőknek.
Nézd meg a reklám lehetőségeket amelyeket csak a Magyar Vadász vadászportál kínál, vagy lépj velünk kapcsolatba!


Magyar Vadász® reklámlehetőségek:

Banner reklám

Kiemelt üzleti célú apróhirdetések

Üzleti célú apróhirdetések

Hírlevél küldés

Hirdetés kiküldés

Reklám cikk

Szponzorált link reklám

Komplett reklámkampány

Magyar Vadász webáruház

Vadászati ajánlatok katalógus

Hirdetési csomag


© 2007-2024 MagyarVadasz.hu | Felhasználási feltételek | Impresszum | Jogi nyilatkozat